Osvetlenie spálne

osvetlovacia technyka - complexbuild - stavebna firma

Už sú preč časy , keď osvetlenie spálne tvorilo hlavný stropný luster a 2 nočné lampy vedľa postele.

Kvalitný spánok sa totiž odvíja aj od osvetlenia tesne pred ním, kým sme ešte v bdelom stave. V miestnosti určenom pre spánok je nutné sústrediť sa na 2 základné aspekty. Hlavné osvetlenie by malo zabezpečiť celkové osvetlenie priestoru. Regulovateľné svietidlá umožnia vytvoriť požadovanú atmosféru. Dostatočnú hladinu osvetlenia pre čítanie môžu zabezpečiť stenové alebo stolové svetlá.

Pre väčšie pohodlie je ideálne , ak je možné ovládať osvetlenie od vstupu do spálne i priamo z postele prípadne diaľkovo. Odporúčané osvetlenie do spálne závisí na tom, či spálňa slúži len na spanie alebo je tu umiestnený šatník. V tomto prípade je nutné zaistiť dostatok osvetlenia pre výber oblečenia.

Do spální sú vhodné veľkoplošné svietidlá s malou intenzitou. Stropné svietidlá je odporúčané  doplniť o svietidlá nástenné a ideálne o svietidlá orientačné. Kompletné osvetlenie je možné realizovať i nástenným svietidlom pre nepriame osvetlenie , na stene nad posteľou.

S úspechom sa tu uplatňujú svetelné pásy (LED pásy) zabudované v SDK systémoch, kde sa ich dĺžka dá prispôsobiť napr. šírke postele.  Nepriame osvetlenie je veľmi príjemné a zaručí, že ležiaca osoba nemôže byť priamo oslnená svetelným zdrojom. Osvetlenie priestoru má umožniť vytvorenie potrebnej atmosféry pre relax a oddych. Ideálne je regulovateľné osvetlenie. Zároveň však musia byť splnené aj požiadavky na osvetlenie na čítanie.