ComplexBuild s.r.o.
IČO: 46937153

Fúkaná izolácia – PURpena

Spôsoby využitia PUR peny

Rýchlo rozpínajúca sa striekaná PUR izolácia utesní diery, praskliny a zaizoluje inštalatérske rúrky, potrubia, elektrické rozvody a krabice, úplne eliminuje dutiny a kanály pre pohyb vzduchu vo vnútri konštrukcie. PUR pena sa používa v širokej škále aplikácií, vrátane strešných krytín, kde vytvára vzduchové bariéry, komerčné a rezidenčné izolácie stien, stropov, podkrovia a pivníc, priemyselné izolácie, ako sú potrubia a nádrže, chladiacich zariadení, mrazničky, mobilné chladiace boxy, klimatizáciou riadené stavby ako pestovanie húb či skladovanie ovocia a zeleniny, lode, člny, plávajúce doky, atď. a ešte oveľa viac. Vyššia hustota PUR systému bola dokonca použitá pre zvýšenie konštrukčnej pevnosti krídla v lietadlách. Testovanie ukázalo, že PUR izolácia pridáva 30-40% pevnosť konštrukcie budovy pri použití PUR s uzavretou bunkovou štruktúrou.

Možnosti využitia :

 • Domy
 • Budovy
 • Haly
 • Poľnohospodárske objekty
 • Nádrže a zásobníky
 • Potrubia a rozvody médií

Izolácia pre Nízkoenergetické a Pasívne domy

Nízkoenergetické domy sú ekologické stavby s nízkymi nárokmi na spotrebu energie, postavené z materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Takéto energeticky efektívne budovy majú niekoľkonásobne nižšie náklady na vykurovanie v zimnom a na ochladzovanie v letnom období. Kvalitu nízkoenergetického domu určuje kvalita jeho detailov, kvalita tepelnej izolácie (bez tepelných mostov) a samozrejme, jej životnosť. Na trhu dnes existuje tepelná izolácia, ktorá garantuje záruku až 20 rokov. Ide o Striekanú polyuretánovú Izoláciu FTornado.

Dôležité je zateplenie domu a dobrá účinná izolácia.

Pri nízkoenergetickom dome sa hlavným atribútom stáva energetická efektívnosť, pri ktorej sa predpokladá minimálny únik tepla. Túto požiadavku je možné dosiahnuť iba kvalitným zateplením. Je preto dôležité vybrať si izoláciu s dostatočnou hrúbkou, vhodným tepelným odporom a vysokou tepelnou kapacitou. Práve tepelná kapacita chráni nízkoenergetický dom pred prudkými zmenami teploty vznikajúcimi vplyvom počasia alebo striedaním dňa a noci.

Vďaka postreku  sa tepelná izolácia dostane skutočne všade. Pre svoju dlhú životnosť a stálosť je vhodná tam, kde je na zateplenie kladený ten najvyšší nárok: pri stavbe nízkoenergetického a pasívneho domu. Nájdeme ju dokonca aj na Antarktíde ako izoláciu v polárnych staniciach. Na rozdiel od akejkoľvek doskovej izolácie je celistvá, bez spojov, ktoré by vytvárali tepelné mosty a umožňovali únik tepla. Izolácia dokonale kopíruje všetky dutiny a medzery v stavebnej konštrukcii. Navyše, v porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou po čase neusadá a zachováva si svoju životnosť až 50 rokov. Sklená alebo kamenná vlna sa veľmi ťažko zbavuje vlhkosti, preto nie je vhodná do difúzne otvorenej konštrukcie. Do nich je o mnoho vhodnejšie použiť striekanú penu FTornado, ktorá veľmi dobre transportuje vlhkosť. Táto vlhkosť môže byť v stene zabudovaná napríklad v drevenej konštrukcii stavby alebo môže preniknúť z interiéru cez spoje a diery v parozábrane.

Zateplenie nízkoenergetického domu sa robí spravidla hneď po vonkajšom opláštení stavby. Striekanú izoláciu aplikujeme ako  nástrekom do stenových konštrukcií z vnútornej strany v hrúbke 15 až 20 cm. Vonkajšie opláštenie chráni izoláciu pred dažďom a vetrom. Po niekoľkých minútach izolácia vyschne a stuhne. Vytvrdnutá izolácia je odolná voči usadaniu a zároveň je úplne homogénna. Zateplenie nízkoenergetického domu striekanou izoláciou trvá jeden až dva dni.

V porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou striekaná penová  izolácia po čase neusadá

jediná izolácia s garantovanou zárukou až 20 rokov!

Polyuretánová pena

Striekaná penová izolácia je typ izolácie ,ktorá sa môže využívať pri izolácií stien, stropov, medzier a iných častí budov či rôznych zariadení. Jej účelom je udržovať vnútri teplo, kým je vonku zima a naopak. Striekané penové izolácie sa nanášajú v kvapalnej forme obvykle pomocou vysokotlakových vyhrievaných hadíc a striekacej pištole, pričom sa v nich zmiešavajú jedna – resp. dve zložky, ktoré po nástreku na povrch pri určitej teplote okamžite reagujú, začnú sa rozpínať a vytvoria tak výslednú izolačnú hmotu. Penové izolácie majú rôzne fyzikálne vlastnosti závislé od plánovaného použitia. Štruktúra striekanej penovej izolácie umožňuje difúziu vodnej pary a tým pádom aj cirkuláciu vzduchu.

Výhody penovej izolácie :

 • Dokonalá tesnosť tepelných mostov
 • Stálosť – tak ako prvý deň, tak po celý čas životnosti budovy
 • Úspora energií
 • Malá hmotnostná záťaž krovu
 • Zateplenie bez škár a medzier
 • Je ekologická a absolútne zdraviu neškodná pena
 • Znižuje prienik vonkajšieho zvuku
 • Žiadne plesne, prach a nadmerný hluk
 • Teplo z objektu nemá kadiaľ uniknúť ( v lete ochladzuje a v zime hreje )
 • Odolná voči vode
 • Odpudivá voči škodcom a hlodavcom

Najčastejšie kladené otázky a odpovede:

 1. Je Tornado pena zdraviu škodlivá?

Nie je. Je to 100% Eko-produkt, ktorý neobsahuje žiadne toxické a ani iné zdraviu škodlivé látky. Z výrobkami sa predsa stretávame denne, keďže sa používajú napr. na výrobu matracov, izoláciu chladiacich a mraziacich boxov, textilných vlákien (športové odevy) atď…

 1. Čo je to vlastne Polyuretán?

Polyuretánová pena (PURpena) je najmodernejší typ izolácie, ktorý sa aplikuje striekaním na rôzne typy povrchov, aby sa eliminovali tepelné straty. O zložení a spôsobe využitia PURpeny a jej účinkoch sa už zmieňujeme na úvodnej stránke (spôsoby využitia PURpeny).

 1. Prečo si vybrať izoláciu Tornado penu?

Dôvodov je viacero napr. životnosť, nehorľavosť, odolnosť voči hlodavcom, odhlučnenie, eliminácia vzniku plesní a baktérií, stálosť izolácie a mnoho iných. Hlavný dôvod je ale samozrejme úspora energie a rýchla návratnosť investícií, keďže pri tomto systéme izolácie úplne eliminujete tepelné straty.

 1. Aká je návratnosť investície?

Predpokladaná návratnosť sú 2-4 roky. To ale pochopiteľne záleží na množstve iných faktorov akými sú napr. kvalita okien a dverí, stien, stav budovy, priemerná ročná teplota atď…

 1. Ako dlho trvá izolovanie podkrovia rodinného domu?

Enormná rýchlosť aplikácie  tohto typu izolácie umožní kompletné zaizolovanie za 1-2 dni. Záleží od konkrétneho typu strechy, tvaru a veľkosti.

 1. Aká je životnosť izolácie?

Aplikáciou tohto typu izolácie vyriešite túto otázku raz a navždy. PURpena nikdy nemení svoj tvar , flexibilná, teda kopíruje tvar budovy, nestráca sa a vydrží po celú dobu životnosti budovy.

 1. Je pravda , že sa v budúcnosti bude využívať hlavne tento typ izolácie?

Áno. Nároky na budovy realizované od 1. Januára 2015 sú normou označené ako odporúčané a po roku 2020 budú všetky budovy projektované v EU stanovené ako cieľovo odporúčané. Budovy, ktoré tieto normy nebudú spĺňať, budú zdaňované za znečisťovanie, preto si treba dôkladne zvážiť už pri dnešnej realizácií izolácie.

 1. Dočítal som sa, že PURpena zaizoluje budovu na 100%. Je to skutočne pravda?

PURpena ponúka najvyšší tepelný odpor R spomedzi všetkých izolácií dostupných na komerčnom trhu. Túto hodnotu dosiahne vďaka svojmu zloženiu a schopnosti vyplniť všetky tepelné mosty. Keď si porovnáte vlastnosti jednotlivých materiálov ako polystyrén, minerálna vlna  (sklená vata), jedine s PURpenou dosiahnete tento efekt.